Po zwiedzeniu XV - wiecznego kościoła, obejrzeniu pozostałości parku przypałacowego, pozostałości zabudowy gospodarstwa rolnego, turbiny napędzającej kiedyś młyn, budynku z końca XIX w. z pruskiego muru, pozostałości cmentarza ewangelickiego, ciekawej zabudowy domów mieszkalnych wzdłuż ulicy Słupskiej rzadko spotykanej na wsi, dołu sięgającego kilkanaście metrów w głąb ziemi z kamienia polnego, można wyruszyć na wędrówkę. Poruszając się w kierunku Lubunia szlakiem czarnym trafimy na żółty szlak turystyczny, szlak kajakowy oraz ścieżkę rowerową, która prowadzi nas szlakiem elektrowni wodnych.
- czarny szlak turystyczny „”Dolina Wieprzy i Studnicy wiedzie ze Słupska przez Lubuń, Kwakowo, Kępice do Miastka, przez Park Krajobrazowy „”Doliny Słupi’’. Można obejrzeć zabytki sakralne i osobliwości przyrodnicze. Długość trasy 67 km. Trasa wiodąca rozpoczyna się w Krepie i wiedzie również przez Kwakowo – Lulemino –Kuleszewo – Kończewo -Sierakowo – Łosino,
- żółty szlak turystyczny w znacznej mierze pokrywa się ze Ścieżką Rowerową łączącą Słupsk, Kwakowo, Lubuń, Dębnicę Kaszubską, aż do Bytowa. Te łączą się ze Ścieżkami Przyrodniczymi: „Szlakiem troci i łososia” – ścieżka powstała w ramach projektu Ochrona ekosystemu rzeki Słupi, długość trasy 4km, „Szlakiem pięciu jezior”, „Gołębia góra” przy trasie Mnichowo –Bytów,
- szlak kajakowy rzeką Słupią - docierając asfaltowa drogą do rzeki Słupi można spuścić kajak na wodę i z nurtem rzeki popłynąć do morza.
Jeżeli podróż kajakiem rozpoczniemy u źródeł rzeki to przebędziemy trasę 126 km. Po drodze obejrzymy system kilku elektrowni wodnych z lat 1808-1926 oraz zawiązanych z nimi sztolniami, kanałami, zaporami ziemnymi, odmulnikami i syfonami. Rzeka o długości 126 km jest wspólnym dobrem wielu gmin.
TURYSTYKA
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg
29.jpg
30.jpg
31.jpg
32.jpg
33.jpg
34.jpg
35.jpg
36.jpg
37.jpg
38.jpg
39.jpg
Sołectwo Kwakowo zajmują grunty orne, łąki, nieużytki i lasy. Przepływająca przez wieś rzeka Kwacza wpływa do Słupi. Łatwo jest do rzeki dotrzeć drogą asfaltową. Odległość wynosi 2,5 km. Rzeka obfituje w troć i pstrągi, przez co jest atrakcyjna dla wędkarzy przez cały rok. Rokrocznie w tej okolicy odbywa się inauguracja sezonu wędkarskiego. Obie rzeki często występują z brzegów zalewając okoliczne łąki. Obecnie zjawisko to występuje częściej ze względu na zanieczyszczone rowy melioracyjne, powoduję to niestabilności koryta rzeki. Niewykaszane i niewypasane łąki ulegają degradacji. Intensywnie zmieniają się nisze ekologiczne. Jedno siedlisko zastępuję drugie, przyroda odzyskuje panowanie nad okolicą.
Zlodowacenia pozostawiły na tym terenie swoje piętno. Morena denna i czołowa ukształtowała go w specyficzny sposób. Duża ilość pagórków, wąwozów, głazów narzutowych, oczek wodnych to efekt jej pracy. Przede wszystkim zaś to ziemia najniższej klasy, powstała na bazie żwirów o niewielkiej zawartości alkanów, kwaśna o źle uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Mało przydatna dla rolnictwa. Tłumaczy to obecność dużych połaci lasów iglastych.
W okolicznych lasach występują pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej. Ogromne głazy polodowcowe. Siedliska roślin endemicznych tj: rosiczki, storczyka polnego, konwalii majowej, grążela żółtego czy też lilii wodnej białej. Te ostatnie, co ciekawe występują nawet na powstałych w zakolach rzeki Słupi rozlewiskach sięgających lasu.
Ta enklawa przyrody żywej i nieożywionej spowodowała powstanie Parku Krajobrazowego ‘’Doliny Słupi’’.
Atrakcyjny teren, bogactwo runa leśnego i zasobność rzek powodują, że przez cały rok okolice Kwakowa są odwiedzane przez mieszkańców miasta.
Obecność Parku Krajobrazowego wskazuje kierunek rozwoju sołectwa i wsi. Wiadomo, że nie może to być gospodarka rabunkowa nastawiona na ekstensywne wykorzystanie zasobów naturalnych i nie może to być przemysł, niszczący środowisko. Musi to być ekologiczne rolnictwo, zrównoważona gospodarka leśna prowadzona przez Lasy Państwowe
i intensywne rozwijanie turystyki.